Concursuri si Olimpiade 2013-2014

          In semestrul I al anului scolar 2013-2014 elevii scolii noastre au participat la urmatoarele concursuri si olimpiade :

18 elevi din clasa pregatitoare B au participat la concursul “Piciul” , toti elevii fiind premiati ;
Concursul National  “Toamna – fantezie si culoare”
Premiul II – Marcus Carla , Deac Vlad din clasa a II-a A
Premiul III – Ardelean David , clasa a III-a A  , Chira Antonio , Hamza Roxana din clasa a II-a B
Mentiune – Feier Denisa din clasa a III-a A
Cont Tudor , Pop Diana si Olar Alexandra din clasa a II-a A au obtinut diplome de participare ;
Concursul Interjudetean “Parfum si culoare de toamna” din cadrul Proiectului National “In slujba naturii – Anotimpuri si vietuitoare”
Premiul I – Herte Florin din clasa a II-a A , Pop Bogdan , Dura-Chis Rares , clasa a III-a A
Premiul II – Petrean Tudor , clasa a III-a A
Premiul III – Turcas Roxana , Goron Darius din clasa a III-a A
Mentiune – Boca Bianca , Chit-Stanean Natalia din clasa a II-a A
Concursul “Armonii de toamna”
Premiul III – Jugrestan Giulia , clasa a II-a A
Olar Alexandra , Mesesan Patricia din clasa a II-a A au obtinut diplome de participare ;
Concursul National de Creatie Plastica “Clipe de toamna”
Premiul II – Sabau Flaviu , clasa a III-a A
Premiul III – Constantinescu Alessia , Olar Alexandra , clasa a II-a A
Mentiune – Stan Alexandru , clasa a III-a A ;
Concursul “Cosul toamnei”
Premiul II – Olar Alexandra , clasa a II-a A
Premiul III – Balanean Iris , clasa a II-a A ;
Concursul “Arta si imaginatie”
Premiul II – Ungrusan Mihai , Jugrestan Giulia , Horincar George din clasa a II-a A ;
Concursul “Fantezii de iarna”
Premiul I – Olar Alexandra , clasa a II-a A
Premiul II – Boca Bianca , clasa a II-a A
Premiul III – Popitan Luca , clasa a II-a A ;
19 elevi din clasa a III-a A au participat la concursul Comper ;
Elevii clasei a III-a A au colaborat cu Palatul Copiilor in proiectul de parteneriat “Farmecul Creatiei” ;
Elevii clasei a III-a B au participat la concursul “Ecolimpiada” ;
MATEMATICA
La Concursul National  “Lumina Math” au participat 22 de elevi ;
Mentiune – Sabou Cristiana , Groza Paul , Tentis Rebeca din clasa a IV-a , Turcas Andrei din clasa a VII-a A ;
La Concursul Interjudetean “Teodor Topan” au participat 5 elevi ;
LIMBA ROMANA
9 elevi s-au calificat la etapa judeteana a olimpiadei de limba romana , obtinand peste 100 de puncte ;
RELIGIE
Olimpiada , etapa pe scoala  – au participat 23 de elevi , 17 elevi s-au calificat la etapa locala ;
Concursul National “Craciunasul”
Premiul I – Cipleu Iulia , Nilas Lorena ,  clasa a V-a B
                  Blaga Antonia , Sfat Nicoleta , Sutic Ionut , clasa a III-a B
                  Salajean Rares , Tatar Laura , clasa a III –a A
Premiul II – Oros Alexandra , Badau Alexandru , Luputan Daria , clasa a V –a B
                   Peter Maria , clasa a III-a B , Rusu-Braescu Lavinia , clasa a III-a A
Premiul III – Marcus Paul , clasa a V-a A , Criste Antonia , clasa a V-a B
                    Berbecar Marian , clasa a III-a B , Stan Alexandru , clasa a III-a A
Mentiune – Prune Raluca , Mocan Octavian , clasa a V-a A , Sandor Raul , clasa a III-a B
ISTORIE
Olimpiada – faza pe scoala , au participat 8 elevi , 2 elevi s-au calificat la faza judeteana , Man Gabriel , clasa a VIII-a A , Dragos Daria , clasa a VIII-a B
BIOLOGIE
Olimpiada – faza locala , au participat 22 de elevi , 3 elevi s-au calificat la faza judeteana
FIZICA
Olimpiada – faza locala , au participat 46 de elevi , 17 elevi s-au calificat la faza judeteana
CHIMIE
Olimpiada – faza locala , au participat 9 elevi , 5 elevi s-au calificat la faza judeteana

 

LIMBA FRANCEZA
Concursul “Cangurul Lingvist” , au participat 64 de elevi , Sabou Cristiana si Ilies Ioana din clasa a IV-a au obtinut punctaj maxim - 160 de puncte , 54 de elevi au obtinut  peste 100 de puncte
LIMBA ENGLEZA
Concursul Winners , au participat 61 de elevi , 31 de elevi au obtinut peste 80 de puncte din maxim 100
EDUCATIE PLASTICA
Concursul “Calatoria culorilor in opera lui Mihai Eminescu”
Premiul III – Marcus Sonia , clasa a VI-a A
Mentiune  - Bibo Bela , clasa a VIII-a A
GEOGRAFIE
Concursul National “Patrula Eco” , au participat 90 de elevi , Ones Andrei si Olariu Carmen din clasa a VIII-a B s-au calificat la faza judeteana ;
Concursul geografic “Terra”
Cipleu Iulia din clasa a V-a B a obtinut nota 9,6 ;
Echim Andreea , Oros Alexandra , clasa a V-a B , Tatar Lorin , clasa a VI-a A , Martin Raluca , Opre Laura , Ones Iulia din clasa a VI-a B au obtinut nota 9 ;
Marcus Paul din clasa a V-a A a obtinut nota 8,6 ;
Barna Raul , clasa a V-a , Caba Stefan , clasa a V-a A , Dreptate Eduard , clasa a VII-a A au obtinut nota 8,5 ;
Sfat Bianca , Muresan Claudia , Cacuci Daciana din clasa a VII-a B au obtinut nota 8
EDUCATIE FIZICA SI SPORT
Campionatul de minifotbal pe scoala
Locul I – clasa a VIII-a A
Locul II – clasa a VII-a A
Campionatul de volei baieti
Locul I – clasa a VIII-a A
Campionatul de volei fete
Locul I – clasa a VI-a B
Selectii organizate impreuna cu Clubul Sportiv Scolar la tenis de masa – clasa pregatitoare si minifotbal – clasa pregatitoare